Тъй като човечеството продължава да се развива и прави значителни крачки в областта на медицината и технологиите, средната продължителност на човешкия живот се е увеличила през годините. Това увеличение се дължи на подобрения в здравеопазването, храненето и нарастването на по-заседналия начин на живот. През 1900 г. средната продължителност на живота е била едва 31 години. За разлика от това, очакваната продължителност на живота е достигнала 73,2 години през 2023 г., а прогнозите показват, че тя ще се увеличи до 77,1 години до 2050 г. С увеличаването на средната продължителност на живота се появява друга тенденция; броят на хората, живеещи до сто години или повече, непрекъснато нараства. Изчислено е, че около 450 000 души по света са живели до 100 години през 2015 г., като се очаква броят на столетниците да нарасне до 3,7 милиона до 2050 г. Въпросът, който остава без отговор, е защо някои хора живеят по-дълго от други?
Скорошни проучвания откриха, че столетниците имат уникален състав от имунни клетки, което им дава високофункционална имунна система, която им позволява да живеят по-дълго. Изследователи от медицинския център Tufts и Медицинския факултет на Бостънския университет поеха пътя при откриването на тези уникални качества в имунната система на столетниците. Резултатите от това изследване биха могли потенциално да се използват за разработване на терапии за здравословно остаряване.
Имунната система претърпява промени с напредване на възрастта и тези промени засягат нейната функция и клетъчния състав, което може да доведе до заболявания, свързани със стареенето. Има две основни школи на мисълта относно това как имунната система се променя с напредване на възрастта. Един от тях е имуносесенцията, която е свързан с възрастта процес на имунна дисфункция. Този процес може да доведе до нарушена имунна функция при по-възрастните хора, което ги прави податливи на заразяване с инфекции, автоимунни състояния или различни видове рак. Другата теория е възпалителна, което е термин, използван за описване на свързано с възрастта увеличаване на възпалението поради високи нива на провъзпалителни маркери в кръвта и различните тъкани в тялото.
Уникалният състав на имунните клетки и активността на столетниците предостави на изследователите ценна информация, която може да доведе до разработването на лекарства против стареене. Д-р Таня Карагианис, старши биоинформатик в Центъра за количествени методи и наука за данни в Института за клинични изследвания и изследвания на здравната политика в Медицински център Тъфтс, ръководи екипа, който реши да проучи имунната система на столетници. Те имаха за цел да определят дали закъсненията в появата на заболявания, свързани със стареенето, изпитвани от много столетници, се дължат на наличието на елитен имунитет, който остава силно функционален дори в екстремна старост.
За да проучат това, изследователите са извършили едноклетъчно секвениране на подгрупа от имунни клетки, наричани периферни кръвни мононуклеарни клетки (PBMCs) от кръвни проби, получени от седем столетници, които са участвали в проучването за столетници в Нова Англия. Всички участници бяха от Нова Англия. Проучването анализира имунни клетки, които циркулират през човешката имунна система през целия живот на човека. Резултатите показват, че специфичните за клетъчния тип промени настъпват както при стареене, така и при прекомерна старост. Д-р Карагианис заяви, че разгледахме разликите в присъствието на специфични типове имунни клетки в по-млади възрасти и в крайна старост и открихме, че има разлики.
Изследването откри, че столетниците имат уникални имунни клетки, които притежават характеристики, които ги правят по-ефективни и ефективни от тези на по-младите хора. Тези клетки са по-малко възпалителни, реагират по-добре на вируси и имат потенциал да помогнат в борбата срещу туморите. Столетниците имат изобилие от вид имунни клетки, известни като CD4+ Т клетки. Тези клетки помагат да се регулира реакцията на имунната система към инфекции и възпаления, като гарантират, че имунната система функционира правилно. Изследователите отбелязват, че имунните клетки на столетниците имат висока степен на клетъчна пролиферация и диференциация, което показва, че
Резултатите от това проучване са особено важни, тъй като населението на света продължава да застарява. Броят на хората, живеещи до 100 или повече години, се очаква да нарасне драстично през следващите години и става все по-важно да се разберат факторите, които допринасят за остаряването в добро здраве.
Освен това констатациите от това проучване могат да имат отражение и върху лечението на други заболявания, които са свързани със стареенето, като болестта на Алцхаймер, болестта на Паркинсон и рак.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
В заключение, установено е, че имунната система на столетниците има уникален състав и активност, които могат да допринесат за способността им да живеят по-дълго. Това откритие предоставя нови прозрения за имунната система и нейната роля в здравословното стареене и може да има последици за разработването на нови терапии за свързани с възрастта разстройства. Тъй като населението на света продължава да застарява, разбирането на факторите, които допринасят за остаряването в добро здраве, ще става все по-важно.