Архив, Гръдна хирургия

Възпалителни заболявания на млечната жлеза – 5 ранни симптома сигнализиращи проблем!

Възпалителни заболявания на млечната жлеза у жената са често срещана патология в клиничната практика. Те особено обичат да засягат младите майки, които са все още в ранен период на кърмене. Но, както ще стане ясно в тази статия, дори пациентки, които не са раждали скоро, също не са пощадени.

Възпалителни

 

Възпалителни заболявания на млечната жлеза.

Когато прясна родилка заболее от мастит, говорим за остър пуерперален мастит или с други думи – мастит след раждане. Най-често това се случва в първите 4 месеца от лактационния период. Съществуват определени предразполагащи фактори за развитието на мастит.

Такива са:

  • Млечен застой – идеална среда за размножаване на патологична флора;
  • Закритите травми на гърдата – обикновено причинявани от грубо механично изстискване;
  •  Рагади по мамилата, откъдето проникват микроорганизми – Staphylococci, Streptococci, Грам отрицателни причинители и др.;

Често застоят на кърмата и възпалението започват в долния външен квадрант на гърдата, и в началото процесът е все още обратим. При неглижиране на състоянието, обаче, възниква риск от усложнение до абсцес, дори флегмон – дифузна форма на абсцес и тъканно стапяне.

 

Абсцесите са с различна локализация и биват:

  • Повърхностни – под зърното и около ареолата;
  • Интрамамарни – в самия паренхимн или интерстициум на млечната жлеза;
  • Ретромамарни – ниско и дълбоко зад цялата гърда;

Симптомите са тежки и няма как да останат незабелязани от болната.

 

В повечето случаи оплакванията са със следната симптоматика:

  1.  Зачервяване на цялата гърда или на една област на нея
  2.  Болка при натиск;
  3.  Повишена температура;
  4. Подути аксиларни лимфни възли;
  5. Лабораторните показатели са с тенденция за левкоцитоза, увеличени СУЕ и С-реактивен протеин, а за доуточняване на етиологичния причинител се използва микробиологично изследване;

В началото, когато процесът все още не е напреднал, лечението следва да бъде основно консервативно. Показани са антибактериални препарати от групата на флуорохинолоните и цефалоспорините. Добре е да се дават и противовъзпалителни средства, подпомагащи билкови компреси, обезболяващи; осигурява се щадене и покой на гърдата. За съжаление, в някои случаи усложнения все пак може да настъпят.

При абсцедиране на млечната жлеза се прилага хирургично лечение, което започва с пункционно евакуиране на гнойта чрез инцизия. Прави се върху възпаления участък или по линията под зърното, ако абсцесът се е локализирал по долните квадранти.

 

По-интересно стоят нещата с непуерпералния мастит.

Той настъпва извън лактацията, най-често преди менопаузата на жената. Не се знае, обаче, защо това е така. Единственото ясно е, че клиничната картина също протича с болка, оток, фебрилитет и еритем, при заболявания на млечната жлеза или на някои нейни области. Параклиничните данни показват същата тенденция – левкоцитоза, завишени острофазови протеини и изолиране на споменатите по-горе в статията микроорганизмени причинители.

Лечението на непуерпералния мастит е сходно с това на пуерпералния.

Като следствие от остра форма на мастит, без значение дали пуерперален или не, може да се развие последващ хроничен мастит. Често, понеже патологичният процес е с постоянен характер и не се излекува, се образуват фистули и възпалителни ходове към съседни структури на гърдата. Терапията на неусложнените инфламаторни тласъци е консервативна до момента, в който не се развие абсцедиране – тогава е показано хирургичното саниране на засегнатите области. В много редки, но упорити случаи се налага субтотална мастектомия – или частично отстраняване на млечната
жлеза.

микроскопска

 

Други форми на възпаление на гърдата са хроничният субареоларен абсцес и грануломното възпаление.

Субареоларният – под ареолата, абсцес възниква в резултат на задръжка на секрет в разширените млечни синуси. Инфекцията най-често е смесена – при микробиологично тестване се изолира стрептококова, ентерококова или анаеробна бактериална флора на едно място. Често абсцесът под ареолата протича с придърпване на мамилата, което трябва да се диференцира диагностично с карцином на млечната жлеза.

Трайно излекуване се постига с оперативно изрязване на патологично изменените млечни синуси, заедно с фиброзиралата околна тъкан и микроабсцесите в нея.

 

Грануломното възпаление е от тип „чуждо тяло“.

Получава се когато около хирургични конци от предишна интервенция се открива гранулационна тъкан, богата на клетки на възпалението – лимфоцити, плазмоцити, фибробласти и най-типичните за тази инфекция гигантски клетки тип „чуждо тяло“.

Клетките тип „чуждо тяло“ са характерни с огромните си размери и многоядрена структура, и могат да се видят на всички места в организма, където се е образувало възпаление от чуждо тяло – около малки метални или дървени стружки, хирургични материали и т.н.

В изключително редки случаи млечната жлеза може да бъде засегната от туберкуломи, саркоидозно заболяване, сифилис, ехинокок, актиномикоза, хистоплазмоза и др.

 

Александър

 

Автор: Александър Манчев

Ние от Online Medicine сме тук, за да ви помогнем.Ако имате нужда от консултация с  лекар, моля, свържете се с нас през секцията за консултации.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *